Vänstern har slagit sig för bröstet och skanderat att blockpolitiken nu är slut. Tänk så gärna de vill att det skulle vara så! Men de har fel! Ha ha!

Vänstern (v+s+mp) har svartmålat Sverige i valrörelsen trots att många undersökningar – inte minst internationella – visar att Sverige fungerar bra på många plan. Allt kan bli bättre – naturligtvis – så är det alltid. Men i stort sett fungerar Sverige mycket bra och omvärlden har imponerats av hur bra Sverige förts genom den stora ekonomiska krisen. Av Alliansen.

Alliansen har gjort ett fantastiskt jobb för Sverige i åtta år.

Vänstern (v+s+mp) har som sagt svartmålat Sverige och hävdat i valrörelsen att de har en bättre politik. Har de det? Det ska vi nu få se. Än har inte Löfven (s) imponerat precis.

I SVT Aktuellt nyss gjorde Annie (c) och Jan (fp) helt klart att Alliansen lever vidare och att Alliansen kommer att gå samlad fram i valet 2018. Härligt besked!

Sug på den ni i vänstern som bultat er på bröstet – ha ha.

Leve Alliansen!

Snart har Sverige sin första kvinnliga Statsminister – Anna Kinnberg Batra (m).

Wow vad jag ser fram emot detta!