Det gäller att kunna se från olika perspektiv.

Tur man inte är journalist!
Journalister är tydligen trögare och mer inskränkta enligt hjärnforskning. Jag vill gärna hitta den forskaren och läsa om resultaten. Nog tycker jag det märks i vårt Public Service alltid – där saknas verkligen perspektiv – så ensidigt belyst så det är anmärkningsvärt!

Svenskarna kan betraktas som det utsatta folket!

Folket vars politiker har svikit samhällskontraktet. Politikerna har i stället agerat globalt samvete och satsat på att rädda alla på flykt mm

Svenskarna – det utsatta folket – tyngda under skatter – skatter som bestäms av politikerna och som finns tillgängliga för politikerna slöseri.

Svenskarna – det utsatta folket – tyngda under skatter som ska betala…

Skatterna höjs … och höjs …. och höjs … det är den fantasilösa lösningen för slösaktiga politiker som inte ser konsekvenserna av sina beslut!

Kristianstadbladet,

Inte konstigt att svenskarna blivit det utsatta folket – med sådana politiker som vi har!

Politiker som ensidigt brutit kontraktet till sina medborgare!

Samhällskontraktet till sina medborgare!

Hur illa får Sverige styras? och Hur länge?

Det utsatta folket …

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fphoto.php%3Ffbid%3D10156220287324179%26set%3Da.10151252364779179.518379.569914178%26type%3D3&width=500